علمی

سیستم هوشمند رایانه ای طراحی مفهومی طلا و جواهر – قسمت 2

سیستم هوشمند طراحی طلا

تحلیل یک مقاله در مورد طراحی مفهومی طلا و جواهر

لوگوی نرم افزار آپلود زرنگارسرا
ساختار سیستم پیشنهادی
دانش پایه برای طراحی طلا و جواهر

معماری سیستم هوشمند طراحی جواهر

جهت مطالعه قسمت اول این مقاله به “سیستم هوشمند رایانه ای طراحی مفهومی طلا و جواهر (تحلیل یک مقاله)- قسمت 1” مراجعه بفرمایید.
ساختار سیستم پیشنهادی شامل هفت عنصر اصلی است: پایگاه دانش، توضیحات، رابط کاربر (UI)، حافظه کاری، ماژول طراحی، ماژول فرآیند تولید و ماژول هزینه. روابط بین این عناصر در شکل روبرو نشان داده شده است.
 Knowledge Base شامل دانش مورد استفاده در مرحله طراحی مفهومی است که شامل کاتالوگ جواهرات، فرآیند تولید و همچنین برآورد هزینه است. این بخش در شکل روبرو نشان داده شده است. هر واحد در KB شامل سه نوع دانش اصلی است:
  • طراحی جواهرات ذخیره شده در قالب JPEG و فایل سه بعدی،
  • فرآیند ساخت مورد نیاز برای آن طرح
  • برآورد هزینه آن طرح از هزینه های مربوطه (مانند هزینه مواد و هزینه ساخت).
روش کلی در شکل زیر نشان داده شده است.

فلوچارت سیستم هوشمند طراحی طلا و جواهر
در مرحله طراحی مفهومی، سیستم به طراح این امکان را می دهد تا ترجیحات و استانداردهای طراحی را از طریق ماژول طراحی وارد کند. از این ملاحظات برای حل مشکلات طراحی استفاده می کند و گزینه های جایگزین را در قالب JPEG ارائه می دهد. وقتی طراح هر گزینه دیگری را انتخاب می کند، سیستم سپس فایل CAD را از آن گزینه از  KB و لینک به نرم افزار CAD بازیابی می کند. سپس به طراح اجازه می دهد تا طرح ها را به صورت دو بعدی و سه بعدی دستکاری کند.
وقتی طراح، طرح مورد نظر را بدست آورد، می تواند اطلاعات فرآیند تولید و هزینه برآورد شده را از KB بازیابی کند.

ساخت سیستم هوشمند برای طراحی جواهرات

بر اساس اصول و معماری بخشهای قبلی، نمونه اولیه سیستم هوشمند برای پشتیبانی از مرحله طراحی مفهومی در روند طراحی جواهرات ساخته شده است.
در این بخش، نمونه ای از طراحی حلقه برای توضیح مفهوم سیستم هوشمند نشان داده شده است. سیستم از ماژول طراحی شروع می شود. این بخش در شکل زیر نشان داده شده است.

تصویر صفحه اول نرم افزار دستیار طراح
در ابتدا ماژول طراحی، به ملاحظات مورد استفاده در مرحله طراحی مفهومی طلا و جواهر نیاز دارد. در این مثال، فاکتورهای طراحی طلا و جواهر به سیستم عبارتند از: کلاس جواهر، نوع جواهر، سبک، نوع سنگ، سایز سنگ، فلز مورد استفاده، محدوده قیمت.
 بعد از اینکه کاربر فاکتور طراحی را وارد کاربر کرد، سیستم طراحی طلا و جواهر نتیجه ای را ایجاد می کند که در شکل زیر نشان داده شده است.
نتایج نشان داده شده توسط نرم افزار
این سیستم می تواند به نرم افزار CAD متصل شود و به کاربر اجازه دهد تا هر گزینه دیگری را دستکاری کند. (شکل زیر)
ارتباط با نرم افزار های سه بعدی سازی
پس از دستیابی به طراحی مورد نظر، کاربر می تواند به ماژول «ساخت» برود. در این ماژول، روی صفحه نمایش روند تولید جواهرات از طرح انتخاب شده را نشان می دهد. ماژول بعدی “هزینه گذاری” است. برای برآورد “هزینه محصول” به اطلاعات مربوط به کلاس مشتری و تعداد زیادی پارامتر احتیاج است(شکل های زیر). پس از اینکه کاربر تمام مراحل سیستم را به اتمام رساند، می تواند اطلاعات طراحی جدید را در پایگاه داده داخل یا خارج KB سیستم ذخیره کند.
هزینه گذاری بر روی یک طرح طلا و جواهر

نتیجه گیری

در این مقاله، یک سیستم کامپیوتری معرفی شده است که با بررسی آثار طراحی شده و داده های آنها، راه طراحی طلا و جواهر را برای یک طراح این عرصه روشن نماید. البته ورژن های بروز شده و پیشرفته تر این نرم افزار هم اکنون برای برترین برندهای طلا و جواهر دنیا ساخته شده و چندین پایگاه داده طراحی مفهومی طلا و جواهر وجود دارد. شرکت های ایرانی و حتی طراحان هم می توانند با این سیستم هوشمند، اطلاعات و طراحی های مفهومی خود را وارد پایگاه اطلاعاتی شخصی کرده و از طراحی های قبلی یا طرح های مطرح دنیا ایده بگیرند. همچنین وب سایت های تخصصی طراحی همچون “زرنگارسرا” نیز می توانند با ایجاد بستر طراحی مفهومی، منابع الهام و ایده گرفتن برای طراحان طلا و جواهر کشور باشند.

همچنین برای مطالعه مقاله ای دیگر در زمینه طراحی مفهومی طلا و جواهر، صفحه “طراحی مفهومی طلا و جواهر مبتنی بر المان های فضایی” را مطالعه بفرمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *