علمی

تفاوت جواهرات ظریف و جواهرات مدگرا (Fashion vs Fine)

جواهرات مدگرا و ظریف
تفاوت جواهرات ظریف و مدگرا

بررسی تفاوت های جواهرات ظریف و مدگرا

در سال­های اخیر صنعت جواهرات دستخوش تغییرات بسیاری شده است. مفاهیمی همچون fine jewelry”” و “fashion jewelry”  گاهی در هم آمیخته شده‌­اند و مرز بین آنها از بین رفته است.

تفاوت این دو تعریف بسیار ساده است و در مواد و متریالی که در ساخت این دو نوع جواهر بکار می­‌رود خلاصه می‌­شود. با توجه به کیفیت فلز مورد استفاده و سنگ­های مخراجکاری شده می­توان به نوع جواهر پی برد.

در این مقاله سعی بر این است که تفاوت مفاهیم جواهرات ظریف و جواهرات مدگرا (بدلیجات) بیان شود.

جواهرات مدگرا ``Fashion jewelry``

جواهرات مدگرا که با نام costume jewelry شناخته می‌شود، معمولا با فلزات پایه و سنگ‌­های مصنوعی ساخته می‌شوند. فلزاتی همچون برنج، مس، آلومینیوم که انعطاف‌پذیرهستند و به مرور زمان لکه بر روی آنها بر جای می‌ماند. همچنین جواهراتی که با استفاده از منسوجات یا چرم، آلیاژها و حتی فلزات اندود‌شده با فلزات گران‌بها مانند طلا و نقره ساخته شده‌اند نیز در دسته‌بندی جواهرات مدگرا قرار می‌گیرند. سنگ‌های مصنوعی شامل سنگ‌های ساخته شده از مواد اولیه‌ای همچون؛ پلاستیک، زیرکونیا مکعبی و یا کریستال‌های سواروسکی می‌باشد. این سنگ‌ها در ساخت این نوع جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

جواهرات مدگرا (بدلیجات)

با کاهش قدرت خرید جواهرات در ایران و جهان برخی از علاقه‌مندان جواهرات را در سه دسته گنجاندند. جواهرات “نیمه زیبا” (semi-fine jewelry) نام دسته سوم است که به جواهرات ساخته شده از “Gold filled” و “Gold vermeil  اختصاص دارد.  این دو نوعی از روکش طلا هستند که در شکل زیر به خصوصیات آنها اشاره شده است.

جواهرات نیمه زیبا (نیمه ظریف) از سنگهای قیمتی واقعی همچون مورگانیت و اوپال و یا سنگهای که در آزمایشگاه تحت گرما و مواد شیمیایی به اصطلاح تقویت شده‌اند، ساخته می‌شوند. این نوع سنگها دارای رنگ ثابت و وضوح بیشتر هستند.

در حال حاضر استانداردی برای بررسی جواهرات و ارزش‌گذاری دقیق روی جواهرات در دسته سوم وجود ندارد. بسیاری از متخصصان این نوع جواهرات را نیز در دسته جواهرات مد گرا قرار می‌دهند.

انواع آبکاری جواهرات

جواهرات مدگرا از موادی ساخته می‌شوند که مستعد ترک برداشتن، تغییر رنگ و لکه ‌دار شدن هستند و ماندگاری زیادی ندارند. علاوه بر این تعمیر آنها تقریبا غیرممکن است. زیرا سطح حرارتی که برای لحیم و جوش دادن آنها لازم است، باعث سیاه شدن آبکاری طلا یا نقره می‌شود. البته قیمت این جواهرات نسبت به جواهرات ظریف بسیار کم است و قابل جایگزینی می‌باشند.  

جواهرات ظریف_Fine jewelry

جواهرات ظریف ``Fine jewelry``

جواهرات ظریف عنوانی است که به جواهرات ساخته شده از طلای جامد، نقره استرلینگ، پلاتین و  یا سایر فلزات گرانبها اختصاص داده شده است. 

جواهرات ظریف (زیبا) غالباً دارای سنگهای قیمتی گرانبها مانند  الماس، یاقوت، یاقوت کبود و … هستند. از آنجا که فلزات گرانبها و  سنگ های قیمتی گرانبها در ساخت آنها مورد استفاده قرار  می گیرد، این نوع زیورآلات بسیار قویتر و ماندگارتر از جواهرات  مدگرا هستند و با مراقبت و نگهداری مناسب برای قرن ها ماندگاری دارند.

علاوه بر این، قابلیت تعمیر دارند.  هرچند بر قیمت این نوع جواهرات روز به روز افزوده می شود، اما درحقیقت، این نوع جواهرات بسیار ارزش سرمایه گذاری دارند.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *